TKTC 2022 Türkiye Rehberler Haftası Kutlamaları

0
49

Çatalca ve Çevresi #kültür Gezisi (26 Nisan 2022)

Saat 07.30 taksim durağından hareketle yaklaşık 1,5 saat sürecek olan yolculuğumuza başlıyoruz. Mimarsinan’a varış sonrası mübadillerin Anavatan’a geldikleri limanda Büyük Mübadele Derneği ile tanışmanın ardından Çatalca’ya varıyoruz.

İlk durağımız 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 1000 proje içinde ilk 5’e giren ve uyuyan seccade hikayesiyle bizleri o yıllara götürecek, Türkiye’nin ilk göç temalı müzesi olan #Mübadele Müzesi olacak. Müze gezimizi tamamlayıp eski bir Rum Mahallesi (şimdi ki adı ile Kale içi) mahallesinde kısa bir yürüyüş yapacağız. Burada ahşap ve taş işçiliğinin beraber kullanıldığı ender örnekler karşımıza çıkacak. #Bizans zamanında Hristiyan Ortodoks’ların sudan Haç çıkarma ritüelini gerçekleştidikleri Tarihi #Topuklu Çeşmesini göreceğiz.

Panoramik tur esnasında sırasıyla eskiden İstanbul’un ilk Rum Ortodoks Okulu iken günümüzde Jandarma Binası olarak hizmet veren yapıyı, bir Mimar Sinan eseri olan #FerhatPaşa Cami ve sıbyan mektebini göreceğiz. Bu yapı bahçesinde bulunan Kırım Hanlarına ait kabileleri gördükten sonra #İnceğiz köyüne gidecek, Cenevizlilerden kalan ve barınak amacıyla kazılan İnceğiz Mağaralarını gezeceğiz.

Geç dönemlerde kilise olarak kullanılan mağara gezimizi sonrası Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerinden ve Bayrak Şiirinin yazarı Arif Nihat Asya’nın da doğduğu Kabakça köyüne ulaşacağız. Bu köyde bizleri kendi imkanlarıyla kurduğu müze evle Seyfullah Oktay karşılayacak. Müze gezisi sonrası #Alaiye 1. Balkan Savaşı Şehitliği ziyaretiyle Istanbul’a dönüş yolculuğumuz başlayacak.

Gezimiz esnasında Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, Çatalca Kültür ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve IBB Meclis Üyesi Ahmet Rasim Yücel, Büyük Mübadele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sabit Temiz ve Çatalca Travel Selim Aras bizlerle olacaklar.