TKTC YÖNETİM KURULUNDAN ÇAĞRI

0
184

09.02.2024 tarihinde “Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulduğuna dair haberler yayınlanmıştır.

 

Soz konusu metinde de ifade edildiği gibi yurdumuz, Dünyanın turizmde en iddialı destinasyonlarından biridir. Rehberlik kalitesi dünya standartlarının çok üstünde olan Türkiye rehberleri, turizm eko sisteminin en önemli bileşenlerinden biridir. Bundandır ki Turist rehberliği hizmetine ilişkin faaliyet, görev ve sorumlulukların düzenlendiği 6326 sayılı Kanun 2012 yılında, Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde yürürlüğe girmiş Dünyaya örnek bir kanun metnidir ve örnek olmaya devam etmelidir.

 

1890 yılından bu yana var olan mesleğimiz, Osmanlı döneminde Dahiliye Nezareti, Cumhuriyet döneminde de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen politikalar doğrultusunda hizmet vermiştir. 14.000’e yaklaşan sayısı ile ana dilimiz olan Türkçe başta olmak üzere 38 dilde hizmet veren meslektaşlarımız, turizm piyasasında yaşanan dönemsel yoğunlukluklardan sorumlu tutulmaktadır.

 

Günümüz dünyasında turizmin, ülkelerin yumuşak gücünün önemli araçlarından biri haline geldiği ifade edilmesine rağmen, stratejik öneme sahip mesleğimize neredeyse 100 saatte dahil olabilmenin önü açılacaktır. Bir yanda 4 yıllık lisans derecesiyle alınan ruhsatname, öte yanda 100 saate düşürülen eğitimden umulan yüksek kalite beklentisi akla uygun değildir. Kaldi ki belli dillerdeki ihtiyaçların karşılanmasına dair teşviklerin verilmesi için kanun değişmesine gerek yoktur.

 

Tasarıyı sunanlara herkesin bir olmadığını, pire için yorgan yakılmaması gerektiğini hatırlamaya; TUREB yönetimini acilen profesyonel bir hukuk bürosu ile çalışmaya davet ederiz.

 

TKTC YÖNETİM YÖNETİM KURULU

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz