2019 Dünya Rehberler Haftası Etkinlikleri no:1

0
4

19 Şubat 2019 Salı günü saat 19.00 da TKTC merkezinde gerçekleşmesi planlanan etkinlik ile 18 Haziran 860 günü Boğaz’a baksaydık göreceğimiz manzarayı, yani 200 Viking gemisinin kentimizi yağmalamak için gelişini hayal edeceğiz.

Sadece Rehberler Günü etkinlikleri çerçevesinde ücretsiz olacak olan bu etkinlik için kontenjan sayısı 30 olarak sınırlanmıştır.

– Bizans İmparatorluğu’nun Vikinglerle ilişkilerini,

– II. Basileos döneminde kurulan Varang Muhafız Alayı’nı,

– Varangların etnik kökenini, kılık kıyafetini, neler yaptığını,

– İmparatoriçe Zoe döneminin ünlü Varang komutanı, daha sonra Norveç’e kral olan Harald Hardrada’yı,

– Harald Hardrada’nın şeytani zekasını, kentleri ele geçirmek için kullandığı taktikleri,

– Viking krallarının sagasını yani Heimskringla’yı,

– Vikinglerin en önemli güçlerinden biri olan “berserker”leri ele alacağız.

Ayrıca Vikinglerin gemilerini, kadın savaşçılarını, Kievli Olga’nın marifetlerini, Rusların Hıristiyan oluşunu, Vladimir ve Anna’yı konuşup sagalardan alınma hikayelere yer vereceğiz.

Başvuru için
sekreterya@tktc.org.tr

EBRU GÖKTEKE kimdir?
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Cumhuriyet gazetesinde kültür – sanat bölümünde muhabirlik, Outdoor ve Gezi Traveler dergilerinde yazıişleri müdürlüğü yaptı, Gezi dergisi için antik kentlerle ilgili “Sarı Tabelalar Rehberi” hazırladı, 2002 yılından bu yana ülkesel turist rehberi olarak çalışıyor.

2011 – 2012 yılında Marmara Üniversitesi’nde Dinler Tarihi alanında yaptığı yüksek lisans eğitimini bitirip diplomasını alabilmek için halen teziyle boğuşuyor.

2016 yılından beri, özellikle Erken Hıristiyanlık, Noel’in tarihi ve tarihçesi, ikonakırıcılık, Varanglar gibi konularda sunumlar yapıyor, aynı zamanda Bizans Hakkında Her Şey isimli facebook sayfasının içerik sağlayıcıları arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz