2019 Dünya Rehberler Haftası Etkinlikleri no:2

0
4

Serhan Güngör ile Turist Rehberliği mesleğine ve Rehberlerin mesleği algılayış biçimlerine dair söyleşi 20 Şubat 2019 Çarşamba günü Tarih Kültür ve Turizm Rehberleri Derneği Merkezinde gerçekleşmesi planlanmıştır.

Katilim için
sekreterya@tktc.org.tr

Serhan Güngör

1969 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans derecesini tarihi savaş alanları konusundaki çalışması ile Istanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’den aldı. 1997 yılından beri sürdürdüğü profesyonel turist rehberliği mesleğini, kültürel ve entelektüel içeriği, turizm sektörü içerisindeki işlevi ve Türkiye’nin dünyadaki tanıtımına olan etkin katkısı nedeniyle severek yapmakta.

Yıllardır ağırlıklı olarak Amerikalı misafirlerini Istanbul ve tüm Türkiye’de kültürel içerikli turlarıyla gezdirmekte. Bunun dışında Türk gezginlerine Anadolu’da ve dünyanın 35 ülkesinde kültür turları yapmakta. 2010 – 2013 yılları arasında Istanbul Rehberler Odası yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundu. Anadolu’nun tarihi coğrafyası üzerine saha araştırmaları NTV Tarih dergisinde yayınlandı. #tarih dergisi yayın danışmanları arasında yer almakta ve bu dergide de yazıları yayınlanmakta.

Kültür turları rehberliği yanında, BBC, Discovery Channel, ARTE TV, ITV, History Channel gibi çok sayıda yabancı televizyon kanalının Türkiye konulu belgesellerine tarihçi/rehber olarak katkı sundu. “Rick Stein’s Mediterranean Odyssey” isimli BBC programına danışmanlık yaptı. Açık Radyo’da Seyahatname ve Rehberesor isimli programları yaptı ve sundu. Iz TV’ye Kurtuluş Rotası isimli belgeseli yaptı ve sundu. Devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar gibi devletin resmi misafirlerinin yanısıra; Meryl Streep, Dan Brown gibi dünyaca ünlü isimlere Istanbul’u gezdirdi ve tanıttı. Dan Brown’ın 2013 yılında çıkan “Inferno” isimli romanının ve 2015 yılında çekilen filminin bazı sahnelerinin Istanbul’da geçmesinin Türkiye’nin tanıtımı için önemini öngörüp, bu amaçla yazarın araştırmalarına katkıda bulundu. Yazarın bir sürprizi ile, adı geçen kitapta Mirsat isimli bir rehber karakteri olarak yer aldı.

www.serhangungor.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz