2019 Dünya Turist Rehberleri Günü etkinlikleri no:4

0
3

Dünya Turist Rehberleri günü etkinlikleri çerçevesinde Harran Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal ile Fırat Havzası Roma Mozaikleri Üzerine gerçekleşecek sunumda; Fırat çevresinde mozaik sanatının terazzo tabandan opus vermicilatum tekniğine gelişimini tarihsel süreçleriyle birlikte öğreneceğiz. Edessa ve Zeugma mozaiklerinin ve stil özellikleri yanısıra antik mozaik sanatının günümüzdeki canlandırma çalışmaları üzerine gerçekleşecek sunumumuza tüm turizm çalışanları ve tüketiciler davetlidir.

Kayıt için
sekreterya@tktc.org.tr

Prof. Dr. Mehmet ÖNAL

1965 yılında Osmaniye’de doğdu. Atatürk Üniversitesi, Fen-edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nde Lisans’ını, Gaziantep Müze Müdürlüğü’nde arkeolog olarak çalışırken Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji bölümünde Yüksek Lisans ve Doktorasını tamamladı. Başlangıcından bitimine kadar 12 yıl Zeugma’da yapılan kurtarma kazılarında alan sorumlusu olarak görev aldı. Zeugma’da bulunan bütün mozaiklerin ve diğer eserlerin gün ışığına çıkışı anındaki heyecanını ve sevincini yaşadı. Zeugma ve Doliche kentlerinin Roma Agora Arşivlerini buldu. Şanlıurfa’da ise Haleplibahçe mozaikleri kazısında görev aldı. Ayrıca, Zeugma, Edessa ve Harran hamamlarını meydana çıkarmak ona nasip oldu. Halen Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak çalışmaktadır. Bölgesel Profesyonel Turist rehberidir.

Harran’da 2014 yılından beri Bakanlar Kurulu kararıyla başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında, Ulu Cami Külliyesi’nde Çarşı Hamamı, Doğu Çarşısı, Baharatçılar Çarşısı, Parfümeri Dükkanı, Şadırvanlı Avlu, Anadolu’nun ilk Erken İslami Dönem Umumi Helaları, İçkale/Saray’da Balat hamamı ve barbakan yapılarının meydana çıkarıldığı kazıları sürdürmektedir.

Mozaikler ve mühür baskıları hakkında Ulusal ve Uluslararası makaleleri ve kitapları bulunmaktadır. Kitaplarından bazıları:

-Urfa-Edessa Mozaikleri
“Die Siegelabdrücke von Zeugma” Asia Minor Studien 85

-Mosaics of Zeugma

-Zeugma Poseidon ve Euphrates Evleri

-Zeugma Kil Mühür Baskıları

-Zeugma Tetradrahmi Definesi

-Haleplibahçe Mozaikleri, H.Karabulut ve N.Dervişoğlu ile birlikte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz