Cemiyet Rehberleri Çorum’da

0
3

Iki aya yakın bir süredir ön hazırlıklarını yaptığımız ve bu hafta itibariyle gerçekleşmeye başlatan bir projenin kahramanlarını tanıtmak isterim size.

Meslektaşlarımızın Tatlıses Izzet namıyla tanıdığı Dr. Ögretim Üyesi Ali İzzet Yılmaz, 1990’lı yılların ortasında Nevşehir’de başladığı turizm işletmeciliği kariyerine 22 yıl sonra Kuşadası’nda Tatlıses Hotel’de son verdi. 2003 yılında Istanbul Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra 2016 yılında Adnan Menderes Üniversitesi’nde “Konaklama İşletmeciliğinde Farklılaşma Stratejileri” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. 2017 yılından bu yana ise Hitit Üniversitesi’nde sektöre hizmet veren Yılmaz, meslek ve öğrenim hayatı boyunca edindiği tecrübesini aynı zamanda memleketi olan Çorum turizminin çeşitlenmesine adamış görünüyor.

Yılmaz bu yolculuğunda yalnız değil. Çorum’un genç ve dinamik Kültür Turizm Müdürü de aynı şevkle yanında. 2004 yılında Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun olan Sümeyra Şengül, 2006 yılında Çorum Müzesi’nde memur olarak göreve başladı. 2009 yılında uzman olan Şengül 2019 Temmuz’unda Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atandı. Bu yoğunluğuna karşın “Çorum Müzesinde Selçuklu Dönemi Maden Eserleri” konulu yüksek lisansına Hitit Üniversitesi’inde devam ederken aynı zamanda iki de çocuk büyütüyor.

Yılmaz ve Şengül’ün Çorum’a olan sevgileri Çorum Belediye Başkanı Halil Ibrahim Aşkın tarafından farkediliyor ve gereken destek veriliyor. Nihayetinde Tarih Kültür ve Turizm Rehberler Derneği olarak bizlere ulaştığında gönülden ve karşılık beklemeden “Evet!” dedik. Iki etaptan oluşan projenin ilk bölümünde, iki ayrı periyotta yer alan TKTC rehberleri Çorum Şehir Merkezi, Osmancık, Ortaköy Şapinuva, İskilip, Boğazkale Hattuşa, Alacahöyük ve daha bölgesinden oluşan ziyaret noktalarında elde edilen yeni buluntuları öğrendik, iyileştirilmesi gereken hususlar ve yapılabilecek yenilikler hakkında görüşlerimizi paylaştık.

Çorum ‘da bulunduğumuz sürede Prof. Dr. Aygül Süel’den keşfini yaptığı ve 30 yıla yakın kazılarını sürdürdüğü Şapinuva ‘dinledik. 17 Mart’ta derneğimizde cemiyet üyelerimiz ile buluşması icon söz aldık. Iskilip, Osmancık, Ortaköy ilçe belediye başkaları ile Çorum Belediye başkanı ile tanıştık. Önümüzdeki hafta kutlayacağımız Dünya Turist Rehberleri günü etkinlikleri esnasında 4 arkadaşımız projenin geri kalan ikinci etabı için Çorum’da olacaklar.

Bu çerçevede emeği geçen herkese teşekkür eder katkılarımızın Çorum turizmine faydalı olmasını dileriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz