Emekçi olmayan kadın mı var ?

*8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü … Emekçi olmayan kadın mı var ? 

Hikayesini bulup okursunuz zaten, ben burada tarihini değil, bizi anlatacağım. 

*Biz, lisanslı turist rehberi kadınlar; kimiz, nasıl yaşıyoruz, mesleğimizde kadın olmak ,….. 

*Şimdi kimse cinsiyet ayrımcılığı yapma gibi laflar etmesin ne olur! Ben sadece perde arkasında yaşadıklarımızdan bahsedeceğim günün hatırına. Mesela bu satırları yazarken gecenin bir vakti, yarın için tur geldi ki bu biz rehberler için gayet normaldir. Saat mefhumu yok hayatımızda. Halbuki yarın sabah Antalya rehberleri kahvaltıda buluşacaktık. Topladığımız miktarı da son zamanlarda kaybettiğimiz meslektaşlarımızın çocukları için bir fona aktaracaktık. Ne yapalım iş iştir, kahvaltıya katılamasam da yardım yapılacak elbet. 

*Ben 25 yıllık rehberlik hayatımda elbette çok hikayeler yaşadım. Hepimizin vardır enteresan hikayeleri ama bizim meslek farklı, inanın. İçeride neler yaşandığını bilmeyen herkesin gözünde biz oooh hem geziyoruz, hem para kazanıyoruz, o la laaaa… Ama bilmiyorlar ki çocuğumuz – eşimiz hastadır, cenaze – doğum vardır ailemizde , okul  mezuniyeti – performans , askere uğurlama – düğün vardır; biz ise yollarda, kilometrelerce ötede, belki de yurt dışındayızdır. Aklımız , kalbimiz başka yerde belki ama hep güler yüzlü, enerjik, konsantre olmalıyız ki misafirlerimiz mutlu geçirsinler tatillerini. 

*Eve dönersin ama kısıtlı vakitte yapacak bir ton iş vardır evde, kendi bakımın vardır… Bir sonraki tura kadar… 

*Yabancı – Türk misafir fark etmez , biz Ata’mızın kurduğu modern Cumhuriyet’imizin kadınlarıyız. Arkeoloji, tarih, mimari, flora/ fauna, mitoloji tarım, coğrafya ,din, ilk yardım, sanat, hukuk, sanayii, mutfak, müzik, moda, güncel konular, yabancı dil bilen, donanımlı, modern kadınlarıyız ülkemizin. Ülkemize ziyarete gelen misafirlerimizin akıllarında kalan, Türkiye’nin modern yüzüyüz biz. 

*Bizim kelamımız bitmez ama bugün 8 Mart, uzatmayalım… Devamını ve hikayelerimizi bir sonraki @mikrofon sayımızda okuyabilirsiniz. Günümüz harika, sağlıklı, ışıltılı ve kutlu olsun . 

Sevgi ile…… 

Not: Biraz evvel yani gece yarısı turun iptal olduğu haberi geldi, hooop program yeniden. İşte biz rehber kadınlar. 

Meltem Karamete – TKTC Başkan Vekili

2 yorum

  1. Atamızın dünyanın bir çok ülkesinden önce bize tanıdığı, bize verdiği haklar dolayısıyla birçok alanda başarılı hanımlar olarak ülkemizin kalkınmasında büyük roller oynadık ve başarılarımız bizden sonra gelecek nesillerde de devam edecektir, ne mutlu biz kadınlara, hepimizin kadınlar günü kutlu olsun.

Yorumlar kapatıldı.