Esaret Yıllarında İstanbul: İşgal ve Direniş Turları Yeni Bir Segment Açıyor

0
54

Engellilere yönelik özellikli turlar, dernek merkezindeki etkinlikler derken korona günlerine girilen ilk haftalardan itibaren sosyal medyadaki parmak ısırtan girişimleri ile gündeme gelen Cemiyet, önce elektronik süreli yayın Mikrofon, ardından 17 Nisan Türkiye Turist Rehberleri Günü’nün ilanı ile gündeme geldi. Hemen her alanda karşımıza çıkan ‘iş yapış şekillerinin değişmesi’ olgusu nedeniyle mesleğimizin değişen icra şekillerine odaklandık. Uzaktan, canlı yapılan turlar bu alanda bir ilkti. Durum ve şartların gidiş yönünü dikkate alarak yeni segmentlerde turlar üretmek üzere bir seneyi aşkın bir süredir çabalayan Cemiyet’in Kalem Takımı’nın yeni çalışması ‘Esaret Yıllarında İstanbul’ anlatılarıyla karşımıza çıkıyorlar. 

1918-1923 yılları arası yaşananları vakit ve şartlar elverdiğince, 3-4 saat arasında anlatıldığı, birkaç istisna haricinde tamamen açık havada gerçekleşen, temasın asgari düzeyde tutulduğu yürüyüş turları olarak planlandı. İstanbul’un yüzyıl önce esaret altında geçen yıllarına dair ilk okumaları konu başlıklarınının belirlenmesi izledi. Ardından başlangıçta sayısı 37 iken şimdilerde 50’yi aşan kitap, tez ve makaleden oluşan külliyatın taranmasıyla ‘zaman, mekan, olay’ örgüsüne sahip notkaların birleşiminden oluşan üç rota üretildi. Konuya ilgili üyemiz rehberler farklı zamanlarda gerçekleştirdikleri onlarca tekrarın ardından anlatılarda uyumu sağlayacak şekilde hazırlandılar.

Esaret Yıllarında İstanbul turlarına İstanbul’un 98. kurtuluş yıldönümünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin misafirlerine anlatılmasıyla başlandı. Etkinlikler Ekim ayı boyunca haftasonlarında farklı rotalarda olacak şekilde uygulanmaya devam ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz