İki 21 Şubat Arasında Federasyon ve Cemiyet

0
4

2019 yılında Uluslararası Dünya Turist Rehberleri Gününü kutladığımızdan bu yana Federasyon’da ve Cemiyet’te yaşanan gelişmeleri paylaşmak istedik.

2019 başında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te gerçekleşen 19. Dünya Turist Rehberleri Derneklerinin genel kuruluna katılarak yurdumuzu temsil etme onuruna ulaşmıştık. Kongre sonrasinda ikinci defa Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Aluscha Ritchie ‘nin teklifi ile Bulgaristan’dan Çin Seddine kadar uzanan alanda bulunan ülkelerin Federasyon ile ilişkilerini düzenleyen ve toplamdan üç tane olan temsilciliklerden BATI ASYA temsilciliğine, TKTC Yönetim Kurulu Başkanı Barış H. Partal Kavala atanmıştı.

Temsilcilik görevinin Federasyon web sayfasında ilanını takiben yapılan çalışmalara olumlu yanıt veren AYDIN TURIST REHBERLERI ODASI (ATRO) yaptığı başvuru sonrasında Federasyona tam üye olan TUREB ve TKTC’ nin ardından üçüncü kurumumuz oldu. Yine temsilcilik görevi kapsamında üyeliğe davet ettiğimiz BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ TURIZM FAKÜLTESİ’nin başvurusu inceleme safhasında bulunuyor. Arzumuz Federasyonun şu anda Erivan ve Lefkoşa’nın güneyinde bulunan eğitim merkezlerinin arasına Izmir’in girmesini de sağlamak olarak belirledik.

TKTC ise bu yılı üyeleri arasında yakın ilişkiler kurulması amacına yönelik faaliyetler sürdürdü. Ailelerimizin de yer aldığı etkinliklerle birbirimizi tanıma ve dayanışma amaçladık. Geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız “Erguvanlar’ın peşinde Istanbul” etkinliğini dernek merkezinde düzenlenen buluşmalar izledi. 2021’de Sırbistan ‘ın Novi Sad kentinde düzenlenecek 20. Kongreye katılacak gönüllüler hazırlıklarını sürdürüyorlar. AB destekli projeler kapsamında iki başvuruda bulunan TKTC gelecek yanıtları beklerken yine Cemiyet rehberlerinden oluşan bir ekip iki kısım halinde Çorum Belediyesi tarafından desteklenen bir proje kapsamında Çorum kent turizminin çesitlendirilmesine yönelik önerilerini paylaştılar. Bu geziler esnasında ziyaret etme şansı bulduğumuz Şapinuva Antik kentinin örenyeri statüsüne kavuşturularak ziyarete açılmasına yönelik geniş bir sosyal medya kampanyasının hazırlıkları sürmekte olup kampanya başlangıcını 17 Mart 2020’de Cemiyet rehberleri ile buluşacak olan Prof. Dr. Aygül Süel ‘in yapmasına yönelik çabalarımız olumlu sonuçlanmıştır.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca bizleri çalışmalarımız esnasında destekleyen üyelerimiz ile ailelerine, turizm ve arkeoloji dünyası başta olmak üzere akademisyenlere ve sektör paydaşlarımıza teşekkür eder tüm dünyada bulunan meslektaşlarımızı kutlarız.

Barış H. Partal Kavala
TKTC Yönetim Kurulu Başkanı
WFTGA Batı Asya Temsilcisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz