Mikrofon Dergi İkinci Sayısı Çıktı

Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği üyesi turist rehberlerinin kaleminden dökülen kelimelerle yayımlanan birinci sayımız, 21 Mart 2021 tarihinde erişilir duruma geldiği andan bu yana 11.835 kere ziyaret edildi! Gösterilen ilgiden dolayı tüm okuyucularımıza teşekkür ederiz.

Geçtiğimiz dört ay içinde Covid-19 ile mücadelede aşılama süreci hızlandı ve hayat normale dönmeye başlarken, turizm sektöründeki görece canlanma hepimiz için umut kaynağı oldu.

Her biri birbirinden değerli olan ve sadece Mikrofon için yazılan yazılara kısaca değinelim dilerseniz; Birinci sayımıza gösterilen ilgi sayesinde kazandığımız özgüvenle hazırladığımız ikinci sayımızda, birisi röportaj olmak üzere toplam on üç adet yazı bulunuyor. Ayrıca bu sayımızda, her sayı yer vereceğimiz röportajlardan başka bir yenilikle de karşınızdayız.

Bizleri tanıyanların malûmudur, derneğimizin tüm etkinliklerine ailelerimiz de katılır ve cemiyetin parçası kabul edilirler.  “Madem Mikrofon bir cemiyet girişimi” dedik, o halde eli kalem tutan aile bireylerimizin yazılarına da yer verelim istedik. Bu çerçevede “İstanbul Kafası” başlıklı yazıyı, aynı adlı parçayla hatırladığımız Dolunay Obruk kaleme aldı. “Ailemizden” kategorisindeki ikinci yazımız ise Duygu Tekdemir Aydık’ın kaleminden “Kadın Yazarlar” başlığı ile yayımlandı. Özellikle şiir ile ilgilenen kadın yazarları konu alan bu yazıyı sadece Mikrofon’da okuyabilirsiniz.

Bu sayıdan itibaren her sayımızda bir veya iki tane röportaja yer vereceğiz. Bunlardan ilki, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlhan Kocaman ile gerçekleştirdiğimiz röportaj. Görsel Yönetmenimiz Celal İbrahim Aydık ile birlikte bizleri çok heyecanlandıran bu söyleşide Saray ziyaretlerinin üç güne kadar uzayacağı haberini aldık. Bu söyleşiyi merak içinde okuyacağınıza eminiz.

Bu sıralar Türkiye’de bulunmamasına rağmen eksikliğini bize hiç hissettirmeyen Ebru Aslan, yürümekle başladığı yazılarına zaman teması ile bu sayıda devam ediyor.

Gülüm Obruk, birinci sayıda girişini yaptığı Mısır serisini sürdürürken, ilk sayıda “İstiklal Yolu, İstikbal Yolu” başlıklı yazısı ile kalplere dokunan Sümeyra Yazan, zeytin konusuna giriş sayılabilecek bir yazı ile huzurlarınızda.

Yıl boyunca kadın temasını farklı yönleriyle ele almaya devam edecek olan Gülper Öcalan Baskın ise bu sayımızda Anadolu’nun üç kadını Kybele, Artemis ve Meryem Ana üçlemesini kaleme aldı.

Cruise turizminin yıldızlarından Verda Aymete, “Hygge” başlıklı yazısında bizleri İskandinavya kültürüne götürüyor.

Londra’da yaşayan ve sayıları giderek artan üyelerimizden Sinan Ercan, “Harran’dan İskoçya’ya Kutsal Taş” başlıklı yazısı ile ikinci sayıda da karşınızda.

Enerjisi ile tüm cemiyete ilham kaynağı olan Meltem Karamete, “Eski Türkler” adlı yazısında ilgi çekici bilgileri sizin için kaleme aldı.

Bir solukta okuyacağınız diğer bir yazı ise “Doğu Akdeniz’de Bir Köy: Selca” başlıklı yazı. Müjde Aslan’ın kaleminden dökülen yazı bizleri Antakya kırsalında bir gün yaşamaya davet ediyor.

Dergimizin tasarımını da gerçekleştiren görsel yönetmenimiz Celal İbrahim Aydık, hemen her rehberin evinde bulunan çiniye dair kapsamlı bir yazı ile karşınızda olacak.

Editörümüz Onur Akgül, yaratılışın başından bu yana adeta insanın bir parçası olan, hem arındırdığına inanılan ama diğer yandan yok eden, kiminin taptığı, kiminin korktuğu ateşi ve ateş kültünü “İnsan ve Ateş” başlıklı yazısıyla ele aldı.

Ben de elimden geldiğince en sevdiğim destinasyonlardan biri olan Malta’ya dair iki kelâmı yazıya döktüm.

Arzumuz odur ki Ekim itibariyle her yöne doğru başlayacak turlarımızdan birinde buradaki rehberlerden en az birisiyle gezme fırsatı bulursunuz.

Belki de bundan sonra artık rehberinizi seçerek gezmeye başlarsınız. Zira Cemiyetimizin en temel amaçlarından birisi de budur; turistik ürün tüketicisini, ürünü sunan rehberle, hem de en iyileriyle tanıştırmak.

Arşivlik yazılarla hazırladığımız Mikrofon’u keyifle ve su gibi okurken hem derneğimizin (@tarihkulturturizm) hem de Mikrofon Derginin (@mikrofondergi) sosyal medya hesaplarını takip ederek bizlere destek verebilirsiniz.

Hasan Barış Partal

Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

*Mrhaba: Malta dilinde Merhaba

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*