TURİZMDE İŞARET DİLİ, TARİH KÜLTÜR TURİZM REHBERLER DERNEĞİ VE DÜNYA TURİST REHBERLERİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

1
69

Cemiyetimiz, Tarih Kültür Turizm Rehberler Derneğini (www.tktc.org.tr , @tarihkulturturizm) , mesleğimizin itibarını arttırmak ve meslektaşlarımız arasında dayanışmayı sağlamak amacıyla 2018 yılı Ocak ayında kuruldu.

Aynı yıl üyesi olduğumuz 104 ülkenin üyesi olduğu Dünya Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu’nun (WFTGA – www.wftga.org ) Tiflis’de 2019 yılında düzenlediği 19. Genel Kurulu’na Türkiye’yi temsilen katıldık. 2022 Ocak ayındaysa Madrid’de gerçekleşen 20. Genel Kurulunda bir sonraki toplantının ev sahibi olmak amacıyla yer aldığımız seçimlerde yarı finale kalarak süreci üçüncülükle tamamladık. Yer aldığımız iki genel kurulda da dile getirdiğimiz ortak konulardan bir tanesi olan işaret dilinin turizmde kullanılmasına yönelik çağrılarımız olumlu karşılanmıştı.

Bu minvalde, Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi ve Toronto Rehberler Derneği Eski Başkanı James Saunders ile birlikte dernek merkezimizde 10 Mart 2023 günü gerçekleştirdiğimiz programda, İşaret Dilinin turizmde kullanımına yönelik bilgilendirmede bulunduk. Bu yayını yazının sonundaki linkten, ekinde bulunan şifreyle izleyebilirsiniz.

 

TÜRKİYE REHBERLER GÜNÜ KUTLAMALARI

1890 yılındaki nizamnameyle düzenlenen mesleğimizin ulusal düzeyde kutlandığı bir günümüz bulunmamaktaydı. Bu boşluğu doldurmak adına 2020 yılından itibaren, Türkiye rehberlerinin piri Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın doğum günü olan 17 Nisan tarihini ve kapsadığı haftayı Türkiye Rehberler Günü ve Haftası olarak kutluyoruz.

Bu çevrede etkinliklerimize işitme engelli ortaokul öğrencilerine yönelik İstanbul Arkeoloji Müzeleri turuyla devam ediyoruz. 17 Nisan 2023 Pazartesi günü saat 11.00’de İstanbul Göztepe Dosteller İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan çocuklarımıza yönelik Türk İşaret Dilinde düzenleyeceğimiz turun basında yer almasını sağlayarak kamuoyu yaratılması hususunda sizlerden destek beklemekteyiz.

Konuya ilişkin detaylı bilgiyi +905422287187 numaralı sekreterya telefonundan alabileceğinizi hatırlatarak göstereceğiniz ilgiden dolayı şimdiden çok teşekkür eder saygılarımızı sunarız.

TKTC Sekreterya

sekreterya@tktc.org.tr

 

 

2019 YILI İŞARET DİLİYLE TOPKAPI SARAYI VE AYASOFYA TURUNA İLİŞKİN PROGRAM LİNKİ

 

10 MART 2023, WFTGA PROGRAM LİNKİ

https://us02web.zoom.us/rec/share/lP5sMgEjXVRf3-o6In7tikqYxU8T7KTl_kH7c-GMbJHff29qY-YuDd618kewUy5q.wwwcq-ICqelifjj4

Passcode: WFTGAvis#8

 

1 Yorum

  1. Tebrik ederim .Faydalı girişimlerde bulunuyorsunuz.Ben de bir Eğitmen olarak herzaman her branş meslek sahiplerinin işaret dilinin bilmesi gerektiğini savundum.Kesinlikle Turizm sektöründe bu eksiliği sizin aracınızla tamamlanacağı ümidimiz ve inancımız sonsuzdur.Ben de Işaret dili Başlangıç seviyesi Eğitimini tamamladım. Ingilizce Öğretmenim bu da bir yabancı dilde olduğu gibi nankör bir dildir.Kullanmadığım için çok sevdiğim halde unutabiliyorum.Ama hedef çok güzel .Elimden geldiği kadar bu proĵeye destek vermek isterim.Kocaeli’de çok takdir ettiğim saygın bir Işaret dili Öğretmenimiz var arzu ederseniz onunla irtibata girebilirim.Saygılarımla Ayla Yeşilmen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz